Laptop, notes i porządne pióro często gości na biurku testera oprogramowania.

Wchodzę

Spodobał Ci się ten tekst?

Przejdź do strony Artykuły, gdzie znajdziesz więcej informacji na temat testowania oprogramowania.

Co powinien opanować przyszły tester oprogramowania?

  1. Warto mieć wiedzę teoretyczną z zakresu sylabusa ISTQB Poziom Podstawowy. Dokument ten dostępny jest na oficjalnej stronie Stowarzyszenia Jakości Systemów Informatycznych sjsi.org (Pobierz). Jeśli szukasz przystępnego omówienia materiału, zainteresuj się książkami przygotowującymi do zawodu testera oprogramowania. Wiedza z teorii przyda Ci się m.in. na rozmowie kwalifikacyjnej na stanowisko testera. 

  2. Podstawową wiedzę i rozumienie relacyjnych baz danych. Sprawdź mój artykuł o ich zastosowaniach.

  3. Podstawy SQL, które wystarczająco pokrywa szkolenie SQLZoo.

  4. Przyzwoity poziom języka angielskiego w mowie i w piśmie, mocne B1/B2.

Polecam również nabyć odrobinę praktyki testerskiej opierając się na źródłach podanych w pytaniach poniżej.

Czy na rynku są dostępne książki, dzięki którym mogę sprawdzić, czy to dla mnie?

Najlepsze książki, jakie mogę polecić na początek przygody z testowaniem oprogramowania to:

Jeśli jednak przygotowujesz się do egzaminu, miej na uwadze, że od czasu powstania książek miała miejsce aktualizacja sylabusa. Wymagane będzie zweryfikowanie nabytej wiedzy z aktualnym sylabusem. Jeśli szukasz książki w aktualnej wersji sylabusa, sprawdź:

Czy egzamin ISTQB jest kartą przetargową w przypadku rekrutacji na stanowisko testera oprogramowania?

Certyfikat ISTQB powinien stać się naturalnym celem aspirującego testera, jako że jest oficjalnym potwierdzeniem zdobytych umiejętności. Obecnie bardzo ciężko dostać się na stanowisko testera oprogramowania bez certyfikacji - co nie znaczy, że nie jest to osiągalne. Polecam dobre opanowanie wiedzy z zakresu sylabusa ISTQB Poziom Podstawowy.

Jak przygotować się do egzaminu ISTQB?

  1. Przeczytaj ze zrozumieniem sylabus ISTQB Poziom Podstawowy. Podczas nauki sylabusa zwróć uwagę na:

    1. Pytania zadane w celach nauczania każdego rozdziału sylabusa

    2. Słowa kluczowe z początku każdego rozdziału. W razie potrzeby użyj słownika wyrażeń związanych z testowaniem (Pobierz).

  2. Do nauki do egzaminu ISTQB polecam sprawdzone strony z bazami pytań:

    • GetISTQB - Prawdopodobnie najlepsza strona w internecie z pytaniami z zakresu certyfikacji ISTQB

  3. Na aplikacji mobilnej TestCompetence znajdziesz kilka zestawów próbnych (są również testy w wersji polskojęzycznej).

  4. Jeśli wciąż nie masz pewności czy dasz radę, zapisz się na szkolenie tematyczne związane z testowaniem oprogramowania. Większość szkoleń oferuje możliwość zdania egzaminu pod koniec ich trwania.

Możliwe jest przystąpienie i zdanie egzaminu 'na własną rękę'. Jeśli czujesz, że jesteś w stanie przygotować się indywidualnie, śmiało!

Czy polecisz jakieś sprawdzone metody, techniki nauki do egzaminu ISTQB?

Jedną ze skuteczniejszych metod nauki do egzaminu ISTQB jest rozwiązywanie przykładowych egzaminów z odpowiedziami. Na stronie SJSI dostępne są trzy zestawy:

Zawierają one omówienie ze wskazaniem odpowiedzi prawidłowych i nieprawidłowych. To właśnie podczas przeglądania objaśnień obydwu tych typów odpowiedzi zyskasz szerszy punkt widzenia i nauczysz się najwięcej.

Jako technikę wspomagającą zapamiętywanie pojęć omawianych w sylabusie polecam mapę myśli. Znajdziecie wiele aplikacji wspomagających proces tworzenia takich map, jednak polecam przyjrzeć się dwóm konkretnym:

Do zastosowania MindMup podczas nauki do egzaminu zainspirowała mnie Basia Kozioł. Jej mapę myśli znajdziecie tutaj.

Mam już ww. podstawy. Jak zdobyć praktykę testerską bez zatrudnienia?

Zainteresuj się platformami crowdtestingowymi. Do najbardziej popularnych należą:

Jak zacząć z platformą UTest, tłumaczy m.in. Hubert ze strony toniebug.pl.

Tak zdobyte doświadczenie może być zamieszczone w Twoim CV, wzmacniając przy tym Twoje testerskie portfolio. Fakt ten potwierdziły mi osoby, które dostały pracę jako tester oprogramowania zawierając takie doświadczenie uzyskane na platformie UTest w swoim CV.

Czy da się zdobyć praktykę testerską ponad wymienione platformy?

Tak. Portal testerzy.pl przygotował aplikację MrBuggy, będącą oficjalną aplikacją używaną podczas Mistrzostw TestingCup.

Czy są gdzieś miejsca, gdzie mogę poćwiczyć zgłaszanie błędów aplikacji?

  1. Sprawdź mój artykuł Zgłoszenie defektu, priorytet i ważność, gdzie dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas tworzenia zgłoszenia! Dodatkowo, w artykule zamieściłem formularz poprawnego zgłoszenia defektu wraz z zadaniem dla Ciebie. Zachęcam Cię do spróbowania swoich sił! :)
  2. Zobacz artykuł Produkty procesu testowego, gdzie nauczysz się jak tworzyć dokumentację testową od podstaw aż po scenariusze testowe. W tekście rozpisałem przykłady dla najważniejszych produktów testowania. Ponownie zachęcam do spróbowania utworzenia własnych realizacji według wytycznych w tekście!

Podczas znajdowania defektów w aplikacji MrBuggy polecam zaznajomić się z popularnymi narzędziami do zarządzania defektami, a następnie poćwiczyć zgłaszanie błędów oraz tworzenie dokumentacji testowej w tych narzędziach:

W ramach dodatkowej praktyki zachęcam Cię do wypróbowania narzędzia do zarządzania i organizacji projektów Trello, które opisałem na łamach artykułu Zapanuj nad projektami z Trello. Da Ci dodatkowe doświadczenie z tablicą Kanban. Możesz również śmiało wpisać je do swojego testerskiego CV!

Czy na Facebooku można znaleźć grupy tematyczne związane z testowaniem oprogramowania?

Największą grupą zrzeszającą testerów oprogramowania na Facebooku jest obecnie Testowanie Oprogramowania, grupa prowadzona przez Piotra Wicherskiego. Dodatkowo, zachęcam do śledzenia:

Sprawdź również, czy w Twojej okolicy odbywają się jakieś wydarzenia/meetupy organizowane przez lokalne grupy testerskie. Obszerniejszą listę społeczności testerskich zawarłem w artykule Wydarzenia związane z testowaniem.

Co mogę zrobić, aby wyróżnić się jako tester na tak konkurencyjnym rynku?

Stwórz portfolio, w którym zamieścisz wszystkie swoje testerskie dokonania. Jak tego dokonać przeczytasz w artykule Portfolio testera.

Czego jeszcze mogę się nauczyć, aby moje testerskie portfolio było bardziej atrakcyjne?

Polecam zapoznanie się z tematyką testowania API przy użyciu narzędzia Postman, systemu kontroli wersji GIT oraz obsługi konsoli UNIX:

Jeśli szukasz więcej narzędzi do wzbogacenia swojego portfolio, polecam zapoznanie się z blogiem o testowaniu gregka.qa autorstwa Grzegorza, który zamieszcza techniczne wpisy w przystępnej formie tutoriali.

Jakie języki programowania/narzędzia są potrzebne na początek, aby zyskać dodatkową wartość w swoim CV?

Jedną z naturalnych ścieżek rozwoju testera są testy automatyczne. Dobrym wyborem będzie nauka podstaw Javy, którą można zgłębić poprzez przeszukiwanie masy darmowych lub płatnych szkoleń w internecie. Kluczowe będzie też wybranie narzędzia do tworzenia kodu takiego jak IntelliJ, lub Eclipse.

Popularnym frameworkiem dla testerów automatyzujących jest Selenium Webdriver. Z czystym sumieniem mogę polecić szkolenie Selenium WebDriver With Java, które wykonywałem na platformie Udemy.com podczas nauki tych narzędzi. Jak widać, często łączą one wszystkie wymienione narzędzia (a nawet więcej) w jeden interaktywny kurs.

Wszystko, co musisz wiedzieć aby zostać testerem oprogramowania, zdobyć egzamin ISTQB Foundation Level i praktykę testerską.

Jak zostać Testerem?

Jeden z pierwotnych feature'ów strony, mający przenieść przyszłego testera oprogramowania na kolejną stronę z Artykułami.

DOWIEDZ SIĘ, JAK ZOSTAĆ TESTEREM

REMIGIUSZ BEDNARCZYK

Remigiusz Bednarczyk

Znajdź mnie na mediach społecznościowych