Sprawdź, z jakimi wyzwaniami na codzień mierzy się tester oprogramowania i dobrze przygotuj się do zawodu testera oprogramowania!
28 kwietnia 2020
W poprzednich artykułach Zgłoszenie defektu, priorytet i ważność, oraz Produkty procesu testowego mieliśmy okazję zapoznać się z budową i prawidłowym zastosowaniem produktów pracy testerskiej. W tym wpisie zobaczysz jak utworzyć
21 kwietnia 2020
Jeśli przygotowujesz się do egzaminu ISTQB z pewnością trafisz na tematykę testowania opartego na strukturze. W dużym uogólnieniu opiera się ono na testowaniu przepływu sterowania i przepływu danych. Przykładowo, dla
13 kwietnia 2020
W poprzednim wpisie Zgłoszenie defektu, priorytet i ważność rozpisałem jakie są najczęściej pomijane punkty dobrego zgłoszenia błędu. Umieściłem tam również przykładowy formularz zgłoszenia. Jednak skupienie się na samym zgłoszeniu błędu

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Sprawdź inne teksty

W artykule Testowałem swoją stronę internetową zauważyłem, że proces tworzenia tej strony był mało ustrukturyzowany i z pewnością dałoby się go poprawić. Postanowiłem więc, że podejdę do tego tematu z innej strony.  W tym wpisie zamierzam podjąć próbę wizualizacji tego wysiłku poprzez zastosowanie narzędzia do organizacji i szeregowania projektów Trello. W pierwszej części poświęcę czas na zapoznanie z narzędziem i możliwościami jego zastosowania. Później odniosę się do swojego projektu i przedstawię Ci, jak ułożyłbym tablicę. W ramach lepszego zapoznania dodam też przykładowe zastosowanie tablicy z pomysłami do użytku codziennego. Opanowując to narzędzie będzie wam łatwiej zrozumieć inne, bardziej profesjonalne rozwiązania jak Jira, czy Redmine.

Jak poznałem Trello

Z Trello miałem szansę zapoznać się podczas tworzenia szkoleń e-learningowych na platformie w swojej firmie. Jako, że do podstawowego użytku jest produktem w pełni darmowym. Trello idealnie nadaje się do małych projektów i wspomagania codziennej pracy. Jest to produkt grupy Atlassian tworzącej takie rozwiązania jak Jira, czy IntelliJ IDEA. Rozwiązania tej grupy przygotowywane są pod klienta komercyjnego, jednak samo Trello będzie wystarczające w darmowej formie. Jeśli nie słyszeliście wcześniej o narzędziach Atlassiana, a jednocześnie chcielibyście rozwinąć wiedzę z zakresu narzędzi do zarządzania projektami,to oprócz tego artykułu zachęcam was również do zapoznania się z darmowymi tutorialami Jiry o których wspominam na stronie Jak zostać testerem w sekcji praktyki testerskiej. A teraz zapraszam was do zapoznania się z narzędziem.

Przygotuj tablicę i listy

Rozpocznij od założenia konta na stronie Trello. Rejestracja jest darmowa, wymaga jedynie podania Twojego adresu e-mail. Po rejestracji i poprawnym zalogowaniu się znajdziesz się na panelu głównym, z którego masz możliwość przeglądania swoich tablic, szablonów, zespołów.

Tablice używane w tej aplikacji opierają się na metodzie Kanban. W dużym skrócie umożliwiają one wizualizację zadań oraz pokazują ich życie w projekcie dzieląc je na konkretne etapy. Z reguły składają się z trzech list, które można dowolnie konfigurować. Aby przejść do utworzenia swojej tablicy, podążaj za krokami opisanymi poniżej:

  1. Zacznij od utworzenia nowej tablicy za pomocą przycisku Utwórz nową tablicę na poziomie Tablice prywatne.
    Zrzut ekranu pomagający utworzyć nową tablicę projektu w Trello.
  2. W nowym oknie dodaj nazwę tablicy
  3. Zatwierdź utworzenie tablicy poprzez wybranie przycisku Utwórz Tablicę.

Zrzut ekranu pomagający utworzyć nową tablicę projektu w Trello.

Nowo utworzoną tablicę proponuję zasilić podstawowym zestawem list:

  • Do zrobienia, gdzie znajdą się zagadnienia w początkowej fazie
  • W trakcie, gdzie znajdą się zagadnienia obecnie wykonywane
  • Zrobione.

W prawdziwym zastosowaniu poziom szczegółowości może być różny w zależności od projektu. Na daną chwilę ten będzie wystarczający, ponieważ już teraz wyraźnie pokazuje, jak będzie wyglądał cykl życia zagadnienia w projekcie. Mając utworzony szablon, możesz zacząć dodawać zagadnienia.

Karta, czyli pojedyncze zagadnienie

Listy to miejsca, w których dodasz nowe karty. Takie karty to zagadnienia, którymi będziesz dowolnie manipulować pośród innych list poprzez przeciąganie ich w wybrane miejsce. Na przykładowych zrzutach ekranu zamieszczonych w tym artykule znajdziesz przykłady odnoszące się do tablicy stworzonej pod projektowanie tej strony internetowej. Ty jednak możesz wykorzystać tablice do własnych projektów. Zachęcam Cię do spróbowania zastosowania tablic zaraz po przeczytaniu tego artykułu. Jestem przekonany, że planując nawet najprostsze sprawy odczujesz różnicę!

Utwórz pierwsze karty/zagadnienia

Przepisz swoje pomysły na listę Do zrobienia poprzez dodanie nowej karty na wybranej liście.

  1. W tym celu wybierz przycisk Dodaj kolejną kartę.
  2. Wprowadź tytuł dla karty
  3. Zatwierdź dodanie karty poprzez wybranie przycisku Dodaj Kartę.

Zrzut ekranu pomagający utworzyć nową kartę dla projektu w Trello.

Tak przygotowane karty zostawią wyraźny ślad pracy, który w późniejszym czasie może przeglądać większa ilość członków zespołu.

Pracuj zespołowo

Aplikacja pozwala również zaplanować swój projekt pod więcej niż jedną osobę, umożliwiając Ci utworzenie zespołu i dodanie do niego członków. Utwórz tablicę do zarządzania zadaniami w domu i zaproś najbliższych. Dzięki temu Ty i wszyscy członkowie zespołu dodani do tablicy natychmiast zobaczycie nowe karty i będziecie mogli przystąpić do ich wykonania.

  1. W górnej sekcji tablicy znajdź przycisk Zaproś
  2. Otworzy się okno Zaproś do tablicy
  3. Uzupełnij pole Adres email lub nazwa użytkownika lub utwórz łącze, aby zaprosić zespół za pomocą wygenerowanego linka
  4. Zatwierdź wybory przyciskiem Wyślij zaproszenie.

Zrzut ekranu pomagający dodać nowych członków do projektu w Trello.

Próg wejścia do tej aplikacji jest tak niski, że z łatwością przekonasz do niej swoich domowników! Od tej pory każdy będzie mógł przypisywać do siebie zagadnienia i je realizować.

Spotkaj się z zespołem, aby omówić tablicę

Razem z zespołem zaplanuj zadania, a następnie podziel je względem ważności. W jaki sposób tego dokonać opisuję akapit poniżej. Podczas dyskusji może okazać się, że niektóre zagadnienia nie muszą być od ręki wykonane, a niektórych w ogóle nie będziecie realizować. Dla dokładniejszej analizy każdą stworzoną kartę możesz uzupełnić o dodatkowe elementy jak komentarze, załączniki, etykiety, przypisanych członków, listę zadań. Przykładowo, te ostatnie dadzą dodatkowy procentowy wskaźnik wykonania zagadnienia.

Jeśli karta może zostać użyta ponownie w wielu miejscach, wykorzystaj ją jako szablon. W tym celu przejdź do wybranej karty:

  1. Na wybranej karcie wybierz przycisk Szablon
  2. Na górze okna karty pojawi się sekcja To jest szablon karty z przyciskiem Utwórz kartę z szablonu
  3. Po wybraniu przycisku Utwórz kartę z szablonu pojawia się okno modalne z możliwością dostosowania opisu i zawartości karty.
  4. Zatwierdź wybory przyciskiem Utwórz Kartę.

Zrzut ekranu pomagający dodać nowy szablon karty do projektu w Trello.

W moim przypadku sprawdziło się to podczas tworzenia kart dla każdej podstrony. Dzięki takiemu klonowaniu nie musiałem każdorazowo pisać tych samych zadań na każdej karcie!

Ustalone priorytety oznacz etykietami

Do wizualizacji zaplanowanych przez Ciebie zagadnień użyj sortowania (poprzez przeciągnięcie) zagadnień ważniejszych na górę listy, a tych mniej ważnych poniżej. Dodatkowo, do twojej dyspozycji są konfigurowalne z poziomu każdej karty etykiety. Każda etykieta ma kolor wraz z możliwością przypisania do niego tekstu.

Aby znaleźć etykiety, wybierz dowolną kartę na liście.

Tam, wybierz przycisk Etykiety

Otworzy się okno etykiet:

Zrzut ekranu pomagający podpiąć etykiety do karty w projekcie Trello.

Sortowanie i etykiety z kolorami możesz wykorzystać do klarownego przedstawienia priorytetyzacji w projekcie. Do samego planowania polecam oprzeć się na metodzie MoSCoW. Wykorzystując konwencję nazewnictwa z tej techniki na tablicy przypisz kolory do każdej kategorii zagadnienia:

  • Czerwony - Musimy mieć

  • Pomarańczowy - Powinniśmy mieć

  • Żółty - Moglibyśmy mieć

  • Zielony - Odroczone

Tak skonfigurowane etykiety przypisz do kart. Możesz przypisać więcej niż jedną etykietę, np. etykietę bug i etykietę czerwoną, która wskaże priorytet naprawy zagadnienia.

Przypisz się do zagadnienia

Kiedy zaplanujesz już listę kart i ich priorytety, przypisz się do zagadnienia i zacznij wykonywać pracę. Przypisanie członków do zagadnienia umożliwia panel pojedynczej karty:

  1. Na wybranej karcie wybierz przycisk Członkowie
  2. Po pojawieniu się nowego okna modalnego przypisz siebie, lub innych członków zespołu
  3. Avatar przypisanej osoby pojawi się na karcie.

Zrzut ekranu pomagający przypisać członka do karty w projekcie Trello.

Jeśli jest to Twój kolejny cykl, ponieważ poprzednie zadanie zostało przez Ciebie ukończone i  masz wolny przebieg - podejmij się kolejnego zagadnienia i zasygnalizuj rozpoczęcie prac poprzez oznaczenie się i przesunięcie karty do następnej listy.

Rozpocznij pracę

Zależnie od poziomu projektu podejmij teraz akcję na zagadnieniu. Trello oferuje tutaj dużo możliwości konfiguracyjnych na poziomie samej karty zagadnienia. Możesz ustalić, że każde zagadnienie będzie oznaczone listą zadań do 'zaznaczenia'. Tak jak wcześniej wspominałem, każde odznaczenie wykonanej pracy będzie zwiększało wtedy procentowe pokrycie wykonania zagadnienia. Aby to zrobić, przejdź do wybranej karty.

  1. Na wybranej karcie wybierz przycisk Lista zadań
  2. Po pojawieniu się nowego okna modalnego uzupełnij Tytuł. Jeśli już wcześniej powstały jakieś listy zadań, opcjonalnie masz możliwość powielenia listy zadań z innej karty
  3. Wybierz przycisk Dodaj.

Zrzut ekranu pomagający utworzyć listę zadań w projekcie Trello.

Teraz z poziomu sekcji zadania możesz dodawać do listy kolejne elementy za pomocą przycisku Dodaj element. Każdy zaznaczony element będzie zwiększał pokrycie zagadnienia.

Zadanie wykonane

Kiedy zagadnienie osiągnie 100% pokrycia, oznacz je jako wykonane przeciągając kartę na listę Zrobione.

Podsumowanie

Takie podejście do tematu projektowania znacząco pomogłoby mi podczas tworzenia strony internetowej. Miałem miliony pomysłów i chciałem zrealizować je wszystkie naraz. Jak możesz się domyślić, kosztowało mnie to tylko więcej przepalonego czasu, nie pomagało wykryć możliwych niedociągnięć i generowało więcej błędów do testowania. Żeby temu zaradzić, mogłem stworzyć bardziej szczegółową tablicę Kanban z dodatkowymi krokami dla czynności testowania. Lista wyglądałaby wtedy następująco:

  • Do zrobienia

  • W trakcie

  • Zrobione

  • Testowane

  • Skończone

Mając ww. listę projekt mogłem rozpocząć od utworzenia zagadnień dla głównych trzonów strony:

  • Strona O mnie

  • Jak Zostać Testerem

  • Artykuły

  • Kontakt

  • RWD

  • Konfiguracja SEO

  • Zdjęcia

  • Nowe artykuły

  • Optymalizacja kodu strony

  • Bugi znalezione podczas testowania projektu

  • Usprawnienia

Po czym posortować je względem poziomu trudności, wagi i trzymać się ich sumiennego raportowania. Zakładając, że każda zmiana byłaby śledzona na tablicy miałbym pełną kontrolę nad usprawnieniami i znalezionymi bugami. Jakie jednak są minusy takiego rozwiązania? Szczegółowe prowadzenie tablicy jest przede wszystkim czasochłonne. Podczas testowania pojedynczych kart może wyniknąć wiele błędów, które trzeba będzie udokumentować zgodnie z dobrymi praktykami. Z pewnością wpłynie to na proces tworzenia, szczególnie jeśli jesteśmy sami w projekcie.

Jednak może mieć to nieocenioną wartość w przyszłości. Z racji tego, że wszystkie znane błędy zostaną namierzone i katalogowane, znacznie łatwiej będzie wykonywać retesty i regresję. Po pewnym czasie będziesz w stanie sprawić, że proces stanie się mierzalny w czasie i wysiłku.

Bez zarządzania dalej jesteś w stanie wykonywać testy, np. metodą testów eksploracyjnych. Narażasz się wtedy jednak na dużą powtarzalność nie zdając sobie momentami sprawy, że Twoja praca się na siebie nakłada. A przecież mógłbyś w tym momencie dodawać nowe kluczowe funkcjonalności.

Podsumowując, utrzymywanie swojego projektu w takim narzędziu do zarządzania da nam przede wszystkim:

  • przejrzystość procesu powstawania, np. możliwość wyznaczenia punktów, tzw. kamieni milowych projektu
  • jasne ramy projektowanej aplikacji i jej konkretnych funkcjonalności
  • dobrze opisane przypadki testowe
  • udokumentowane zestawy wykonanych testów i stale powiększającą się bazę znanych defektów, co może zaoszczędzić w przyszłości mnóstwo czasu
  • pozwala zamienić chaotycznie wykonywane testy eksploracyjne na kontrolowane cykle opierając się na udokumentowanych przypadkach testowych. To oczywiście nie wyklucza możliwości samego testowania eksploracyjnego, jednak znacząco zwiększa pokrycie testami
  • pozwala łatwo namierzyć wykluczające się lub niedoszacowane wymagania i funkcjonalności już na poziomie samego planowania. Pojawia się tutaj zalecana przez ISTQB metoda wczesnego testowania
  • ułatwia wykonanie testów potwierdzających przed publikacją
  • pozwoli np. zaprosić niezależny zespół testowy do wspólnego budowania tablicy, np. poprzez zgłaszanie nowych błędów.

Tymi kilkoma szybkimi krokami osiągnąłbym rozkład pracy bardzo bliski używanym w profesjonalnych projektach. Ciebie już teraz zachęcam do przećwiczenia tego procesu. Przyniesie Ci korzyści przede wszystkim poprzez nabywanie praktyki i może być dobrym wstępem do nauki bardziej zaawansowanych narzędzi jak Redmine, czy Jira. Jednak przede wszystkim, Trello pomoże Ci lepiej zorganizować siebie i swój czas. Jeśli jesteś ciekaw wspominanych wcześniej wersji tablic sprawdź linki poniżej:

Sama aplikacja pozwala na znacznie więcej, jednak czuję, że taka forma 'zajawki' powinna na początek wystarczyć do przyzwoitego opanowania tego procesu. Daj znać w komentarzach, czy aplikacja Ci pomogła i co myślisz o takim podejściu :)

03 kwietnia 2020
Zobacz, jak szybko można wdrożyć w życie narzędzie, które pomoże Ci zapanować nad Twoimi projektami.

Zapanuj nad projektami z Trello

DOWIEDZ SIĘ, JAK ZOSTAĆ TESTEREM

REMIGIUSZ BEDNARCZYK

Remigiusz Bednarczyk

To nie feature. Testerze, znalazłeś buga! Przeniesie Cię do Artykułów.

Znajdź mnie na mediach społecznościowych